Mamy już dość zużytych baterii

Published: 28 cze, 2016

Przeprowadzone przez firmę Testfakta Research badanie laboratoryjne miało na celu porównanie wydajności i żywotności najpopularniejszych na rynku baterii AA. Badanie wykazało, że wydajność baterii lepszych marek jest o 20 do 40% większa od baterii pozostałych marek, w zależności od ich zastosowania.

Frustracja towarzysząca bezskutecznym próbom użytkowania myszy bezprzewodowej jest zapewne dobrze znana większości z nas... podobnie jak sytuacja, w której mocny strumień światła latarki LED zaczyna nagle słabnąć. Często frustracji tej towarzyszy poczucie zrezygnowania, gdy okazuje się, że w szufladzie brak zapasowych baterii. thumbnail of BatterierPL Firma Testfakta Research przetestowała i porównała żywotność 23 różnych marek alkalicznych baterii AA dostępnych na skandynawskim rynku w imieniu producenta Duracell. Wśród nich są zarówno droższe i lepiej znane marki, jak i produkty własne większych sieci sprzedaży detalicznej. Baterie przetestowano w najpopularniejszych zastosowaniach, zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez Euromonitor w 2013 roku. Wzięto pod uwagę różnorodne zastosowania: od zegarów i czujników dymu o niskim zużyciu energii przez konsole do gier o średnim zużyciu energii, aż po latarki LED i elektryczne szczoteczki do zębów, które zużywają największe ilości energii.

image001

Zdjęcie: Rickard Kihlström

Zdecydowanym zwycięzcą przeprowadzonego testu są baterie Duracell Ultra Power, które w czterech z pięciu zastosowań pozostawiły w tyle wszystkich konkurentów. Baterie Duracell Plus Power i Varta Max Tech zajęły ex aequo drugie miejsce i określono je jako odznaczające się „bardzo dobrą wydajnością”. – Nie jestem zaskoczony wynikami testu. Większość dobrze znanych marek zazwyczaj wypada dobrze, jednak może się to różnić w zależności od testu – mówi Johny Johnson, menedżer techniczny ds. działania baterii w laboratorium Intertek, które przeprowadziło test. Trzecie miejsce zajęły produkty marki Aerocell z Lidla o przystępnej cenie oraz bardzo dobrej wydajności w przypadku średniego i wysokiego zużycia energii. – Trudno przewidzieć, które baterie najlepiej sprawdzą się w testach tego typu. Wpływa na to wiele różnych czynników, na przykład temperatura baterii, ich wiek, a także fakt, że mogą pochodzić z różnych fabryk, nawet jeśli są tej samej marki – wyjaśnia Johnson. W teście najgorzej wypadły dwa typy baterii: Philips Power Alkaline i GP Ultra. Przy zastosowaniu w urządzeniach o wysokim poborze energii wykazują się niską wydajnością. Inna bateria marki Philips, Ultra Alkaline, również otrzymała niskie oceny w teście, uzyskując niezadowalające osiągi w zastosowaniach wymagających niskiego oraz średniego zużycia energii. Kolejna marka baterii o nienajlepszych wynikach, to Panasonic Pro Power, która nie poradziła sobie zbyt dobrze w urządzeniach wymagających średniego zużycia energii. Zwycięzca testu, Duracell Ultra Power, pracuje przez dziewięć godzin w zabawce o średnim zużyciu energii, natomiast bateria Panasonic Pro Power (o najgorszym wyniku w przypadku zastosowań wymagających średniego zużycia energii) wytrzymuje tylko 5,9 godziny. Test laboratorium Intertek w zastosowaniach o największych wymaganiach związanych ze zużyciem energii wykazał, że Duracell Ultra Power okazała się o 42% lepsza od baterii o najgorszych wynikach. Elektryczna szczoteczka do zębów zasilana zwycięską baterią działa ponad godzinę dłużej niż w przypadku baterii o najgorszym wyniku – GP Ultra. Testfakta Research 16 września 2015